بعد مسافت و تعداد بالای محصولات بهره‌برداری شده شرکت بصیر در سطح کشور موجب گردید تا تیم توسعه نرم ‌افزار به منظور کنترل کیفیت و مدیریت این محصولات اقدام به توسعه‌ی پلتفورمی مبتنی بر اینترنت اشیاء بر بستر اینترنت (یا اینترانت) کند تا با جمع‌آوری علایم حیاتی سخت افزاری و نرم افزاری از انواع سنسورهای موجود یا توسعه داده شده به این منظور، مشکلات کاهش عمل‌کرد و کیفیت را در اسرع وقت شناسایی کرده اخطارهای لازم را تولید کند و در صورت لزوم دستورات لازم از مرکز به سامانه‌ها صادر شده و یا به بخش تعمیرات و نگهداری ارجاع گردد.

سنسورهای نرم افزاری این پلتفورم نرم افزارهایی هستند که بیش از ۱۰۰۰ پارامتر از تعداد تردد و تخلف ثبت شده گرفته تا یکسان بودن ساعت نقطه و مرکز و سرعت شبکه و صف ارسال و غیره را از دوربین جمع‌آوری کرده در بازه‌های زمانی سه دقیقه‌ای به شرکت ارسال می‌کنند. این نرم‌افزارها با امکان دریافت دستورات از مرکز می‌توانند عملیاتی از قبیل به روزرسانی، ریست نرم افزاری، تنظیم زمان، دریافت تصویر از دوربینها و سایر اقداماتی که برای کنترل از راه دور این سامانه‌ها ضروری است را در اسرع وقت انجام دهند.

سنسورهای سخت افزاری مخصوصی نیز توسط متخصصین شرکت بصیر به منظور جمع‌آوری اطلاعاتی نظیر دمای بیرون و داخل رک، ولتاژ باتری، باز و بسته شدن درب رک و غیره طراحی شده است. از طریق تعامل با این سخت افزارها نیز می‌توان دستوراتی نظیر ریست سخت افزاری را به سامانه‌ها ارسال کرد.

نرم‌افزار مرکز نیز پارامترهای متعددی از تروپوت دریافت رکوردها و صف ارسال گرفته تا وضعیت سلامت پایگاه داده و داده‌های امنیتی همچون لاگینهای صورت گرفته روی سرور را جمع‌آوری کرده به شرکت ارسال می‌کند.

تمامی پارامترهای جمع‌آوری شده از سنسورها و نرم افزارها که تعداد آن‌ها بیش از ۱۷۰۰ عدد است در بازه‌های زمانی کوتاه ۳ دقیقه‌ای از بیش از ۱۵۰۰ دوربین در سطح کشور در سرور شرکت دریافت شده و در یک پایگاه داده‌ی دنباله‌ی زمانی (Time Series) ذخیره میگردد. این پایگاه داده تمام اطلاعات را برای دسترسی سریع به مدت سه ماه نگهداری کرده و پس از آن به صورت خودکار خلاصه‌ای از اطلاعات را برای مراجعات بعدی به مدت سه سال نگهداری می‌کند. تیم توسعه از یک نرم‌افزارهای متن باز تحت وب برای نمایش داده‌های آماری استفاده کرده و همچنین با استفاده از موتور تحلیل داده‌های رشته‌ای و توسعه الگورتیمهای مورد نیاز اقدام به شناسایی آنومالی‌ها و ارسال اخطار می‌کند.

با استفاده از پلتفورم اینترنت اشیاء هزینه‌های نگهداری سامانه‌های ثبت تخلف که بعضا در مناطق صعب العبور و کیلومترها دورتر از شهر نصب شده‌اند به شدت کاهش یافته و در عین حال به شرکت این امکان را داده است تا در میان رقبا بهترین کیفیت خدمات نگهداری را ارائه ‌کند. برای اطلاع از کارايی این محصول در فرآیند پشتیبانی بصیر می‌توانید به صفحه‌ی پشتیبانی و نگهداری مراجعه کنید.

از تحلیل‌های این سامانه همچنین می‌توان در راستای رسیدن به یک راهکار حمل و نقل هوشمند و مهندسی ترافیک استفاده کرد. این سامانه تنها به سنسورهای ترافیکی محدود نیست و می‌تواند بستری برای پیاده سازی راهکار جامع شهری هوشمند باشد که با جمع آوری اطلاعات انواع سنسورها (به عنوان مثال آلودگی هوا) منجر به تصمیم‌گیریهای آگاهانه‌تر و بهینه‌تر می‌گردد.